3D tisk

Už jste o něm slyšely? Své využití nacházejí v průmyslu, ve zdravotnictví nebo pro vesmírné projekty. Vědci tisknou výrobky podobné kostem nebo zubní čelist. V průmyslu se využije tisk nejrůznějších předmětů. Experimentuje se s výstavbou domu pomocí 3D tisku na zakázku a jeho cena. Malé 3D tiskárny se užívají i v domácím prostředí.

3D model

Na trhu jsou firmy, které Vám vytisknou různé předměty na zakázku. Jedna z nich je 3D tiskni. Na stránkách této firmy se dozvíte, jaké jsou varianty a ceny za výrobek.

Aby mohl být 3D objet vyroben, musí se nejprve vytvořit model např. v CAD softwaru nebo se použije 3D scanner. Scannerem se naskenuje požadovaná věc a tím se převede tvar do digitální podoby a následně je zpracován v CAD softwaru. Tento způsob je méně přesný nežli přímé rýsování v CAD softwaru. K práci je možné užít více softwarů. Je to např. Autodesk Inventor, Solidworks, Fusion 360, OpenSCAD nebo Tinker CAD. Z těchto programů je použitelný formát typu STL nebo 3MF/AMF.

Pakliže je model v 3D hotový, musí se ještě určit tzv. slicery. Slicery jsou jednotlivé vrstvy, ze kterých je model tvořen. K tomu je třeba software Slic3r, Cura nebo Simplify 3D.

K výrobě firma používá nejmodernější technologie jako je:

Tisková technologie FFF (Profesionální tiskárna k tisku prototypů a funkčních dílů)

Technologie tisku SLA ( Přesné modely vznikající UV vytvrzováním tekuté pryskyřice)

3D modelování (vytvoření nebo úprava 3D modelu)

3D text

Materiály pro 3D tisk:

 • Materiály pro FFF tisk (struny) –
  • PLA – rostlinný polyester, biologicky rozložitelný, ale zároveň tvrdý material
  • PET-G – Polyethylentereftalát upraveny pomocí glykolu,
  • ABS – akrylonitrilbutadienstyren, material odolný vůči mechanickému poškození
  • ASA – tužší material a odolný proti povětrnostním vlivům
  • FLEXI – silný a pružný material
  • NYLON – material s výbornou pevností a houževnatostí