Jak se nejlépe přepočítá hrubá mzda na čistou?

Asi není třeba říkat, že práci děláme především kvůli penězům. Koneckonců, právě za ně si můžeme koupit vše, co k životu potřebujeme. Ovšem k tomu je potřeba, abychom těchto peněz měli dostatek. Jak ale zjistit, jestli bude naše výplata dostatečná?

 

Problém je, že v inzerátech na zaměstnání i v pracovní smlouvě bývá obvykle uvedena hrubá mzda. Je to jen pochopitelné – vyšší částka vypadá lépe, a především se koeficienty pro její výpočet poměrně často mění. A vedení nechce pokaždé, když se něco takového stane, podávat nové inzeráty či přepracovávat všem zaměstnancům pracovní smlouvy.

 

penize7

 

To vše je samozřejmě pochopitelné, avšak většině lidí hrubá mzda příliš neřekne. Potřebují vědět, kolik peněz skutečně dostanou, a s jakou částkou tedy mohou počítat. To je totiž nutné, aby si mohli naplánovat výdaje na další měsíc. Mnoho lidí tedy zajímá, jak se přepočítá hrubá mzda na čistou.

 

Tento proces je zdánlivě jednouchý – vezmete hrubou mzdu a odečtete od něj veškeré položky, které platí zaměstnavatel, jako jsou daně, sociální či zdravotní pojištění. Ovšem takhle jednoduché je to jen na první pohled.

 

penize9

 

V první řadě je totiž nutné vědět, které z těchto položek se vás týkají. Pak je také nutné znát jejich přesné aktuální koeficienty. A zdaleka ne každá si je bude chtít vyhledávat. Také je nutné vědět, od jaké částky vše odečítáme – například vypočítáme zdravotní pojištění z celkové hrubé mzdy, nebo od mzdy, od které jsme již odečetli sociální pojištění?

 

Dobrým řešením je zde využití nejrůznějších internetových mzdových kalkulaček. Zde si můžete být jisti, že neudělají při výpočtech chybu, a že mají ty správné koeficienty. Jejich použití je navíc velmi jednoduché, stačí zadat několik nezbytných údajů a hned se dozvíte, jakou částku přibližně dostanete na účet.

 

Jistě, není stoprocentně přesná, avšak dá vám alespoň přibližnou představu, s čím máte počítat. A to pro naplánování většiny nákladů bohatě stačí.