Tažné zařízení

Tažné zařízení

Potřebujete převést nábytek, připojit přívěs, vozík nebo třeba karavan a zjistili jste, že nemáte na svém autě tažné zařízení? Tak dnes Vám tady osvětlíme pár věcí ohledně tažných zařízení. Tažné zařízení se Vám tedy bude hodit na příležitostné i pravidelné zapojení nebrzděného či brzděného přívěsu, nebo když budete chtít vyrazit s rodinnou nebo přáteli někam by výlet a rozhodnete se pro karavan či jiný obytný přívěs, a také pokud chcete připojit nosič na kola. Je důležité vybírat tažné zařízení přímo pro Váš automobil, tedy vybírat podle značky a modelu, aby vše dobře sedělo a nevznikaly později zbytečné potíže s tím, že to nelze namontovat na Vaše auto. Dále je třeba si rozmyslet, zda chcete na tažném zařízení pevný nebo odnímatelný čep (kouli). U nás i v EU jsou povoleny obě možnosti.

Pevný čep

Pevný čep

Pevný čep je trvale připevněný k tažnému zařízení, a to buď sešroubováním nebo svařením, obojí je povoleno, ale jen za podmínky, že čep nepřekrývá poznávací značku nebo mlhové světlo. Tento typ čepu se hodí pro ty, kteří chtějí nižší cenu, často budou používat tažné zařízení, budou tahat těžké náklady. Dalším plusem je i dlouhá životnost a využití u užitkových vozidel.

Odnímatelný čep

Odnímatelný čep

Odnímatelný čep se sundává a nasazuje bez použití nářadí, a to buď automatickým nebo mechanickým systémem. Jestliže není připojen přívěs, musí být čep odejmutý. Tento typ čepu je povinný u vozidel, kde zasahuje do poznávací značky nebo mlhového světla. Je dobré volit mezi značkovými čepy, kde je zaručena kvalita materiálu a správné technologické postupy při výrobě, na kterých závisí dlouhá životnost, pevnost a spolehlivost mechanismu. Existují také kryty pro některé automobily. Tento čep je vhodný pro lidi, kteří málo potřebují přívěs, jde jim o vzhled auta nebo nechtějí mít zařízení za autem. Při nákupu tažného zařízení je důležité nezapomenout koupit i elektro kabeláž. Ke každému zařízení dostanete návod, jak správně na Vaše auto namontovat tažné zařízení nebo je možno si ho nechat namontovat u mechanika.