Úvěr aneb co je dobré vědět

Podstatnou otázkou je, zda opravdu je úvěr nezbytností. Jedná se o závazek v rámci splácení a samozřejmě je pro každého jedince nesoucí značnou zodpovědnost. Prioritní je, učinit rozhodnutí před samotnou žádostí o úvěr, na co chceme a potřebujeme si vzít úvěr. Proč je aktuálně nezbytnou záležitostí. Jestli je opravdu jediným a správným řešením. A zejména je nutné vědět, jaký úvěr konkrétně je efektivní.
mince za domečkem
K dispozici je hned několik druhů úvěrů, kdy každý představuje odlišné náklady i jiné využití pro klienta. Nejznámější a jeden z nejvíce využívaných je hypoteční úvěr, díky kterému tak lze získat vlastní bydlení neboli vlastní střechu nad hlavou v co možná nejkratším časovém termínu. Pro většinu je jedinou možností k vysněné cestě vidiny vlastního domku či bytu. Stejně tak je i bankovní hypoteční úvěr mnohdy jedinou reálnou možností pro rekonstrukci domku apod. Druhou variantou je spotřebitelský úvěr, jenž je velmi žádaný a oblíbený. Tento typ úvěru je vhodný pro pořízení vlastního automobilu apod.

Jestliže však se jedná o ocitnutí se v situaci, kdy aktuálně je potřeba získání jen menší finanční částky, je v tomto případě lepší variantou využití kontokorentu či využití úvěru z kreditní karty.
kreditky v peněžence
Pozor na úrok a RPSN! Rozdíl je podstatný

Pro mnohé je stále zásadní pouze úroková sazba, dle které se orientují a vybírají adekvátní úvěr. Dlouhodobě je tak pro většinu populace zažitá právě jen úroková sazba. Část populace žije v domnění, že úroková sazba a RPSN je jedno a totéž. Skutečnost je však jiná!

RPSN neboli roční procentní sazba nákladů za úvěr je zřetelným souhrnem veškerých nákladů souvisejících s úvěrem a vyjádřeno v procentech za kalendářní rok. Oproti tomu úrok značí hodnotu peněz, tj. jde pouze o určitou část nákladů úvěru. Logicky z toho vyplývá, že by měl úrok zahrnovat převažující část nákladů úvěru. Není tomu však vždy. Lze se shledat dokonce i s úmyslným snížením úrokové sazby, aby zdánlivě byla vyzdvihnuta výhodnodnost. Nicméně však na druhé straně jsou uplatňovány mnohem vyšší ostatní poplatky, které ani mnohdy klient v rámci úvěru nepotřebuje či nebude využívat.

Úvěr coby volba pro refinancování nebo konsolidaci

Vzít si úvěr je dnes zcela běžné, aniž bychom si za to chtěli něco koupit či pořídit. Lze využít reálné možnosti v rámci vzetí si úvěru na zaplacení staršího. V tomto případě se jedná o refinancování. A co je podstatné?! Refinancování je vždy jistotou pro získání nového úvěru za lepších podmínek, než je tomu v případě toho stávajícího.

Úvěr je třeba si vzít zejména na věci v rámci dlouhodobého charakteru neboli životnosti. Jestliže je z jakéhokoliv důvodu nereálný bankovní úvěr, vždy je k dispozici možno využít reálnou a efektivní finanční nabídku

4.7/5 - (3 votes)