Ze zlobivého štěněte poslušným psem
On 4.5.2023 by acei.czNěkteré rasy, jako jsou například bíglové a labradoři, mají větší tendenci k neposlušnosti. Navíc každý pes je osobnost. Existuje však jistý obecný vzorec pravidel, jak psa naučit poslušnosti. Abyste mohli mít s Vaším psem dobrý vztah, nejdůležitější je snažit se pochopit jeho myšlení. Nejprve si položte otázku: „Proč ten můj pes vlastně neposlouchá?!“ Teprve pak můžete přejít k jeho nápravě.
Utíká
· Neustále cvičte povel: „Ke mně!“ I když se dlouho nedaří, měli byste se psovi snažit vštípit tento povel. Nejlepší je doplnit ho například plácnutím o nohu nebo písknutím.
· Dopřejte psovi častý kontakt se psími kamarády! Pokud ho budete mít neustále na vodítku a nepustíte ho ani pozdravit jiného psa, nečekejte poslušnost. Takový nesocializovaný pes má navíc mnohem větší sklony k agresivitě.
· Střídejte procházkové trasy. Když budete chodit pořád pouze stejnou cestou, psa začne dříve nebo později nudit. Bude ho zajímat, co je někde jinde, a důvod k útěku se zvýší.
Tahá
· Zastavte se, cukněte vodítkem, doprovoďte slovem: „Nesmíš!“, „Pomalu!“ nebo „Netáhni!“a vyčkejte, až povolí.Hlavně se se psem nepřetahujte! Nejpravděpodobněji ho napadne: „Když mě tahá páníček, můžu tahat i já jeho.“
· Dejte mu příležitost k vyběhání! Opět platí, že nevyběhaný pes musí svoji energii někde vybít. Nejčastěji ji vybíjí zlobením.
· Drastičtější metodou jsou různé „stahováky“, „Haltiny“ nebo dokonce elektrické obojky. Tento způsob opravdu není pro milovníky psů. U obojků umožňující dát elektrický výboj se dokonce uvažovalo z důvodu nehumánnosti o jeho zrušení. Nyní jsou používány především pro výcvik policejních psů.
Žere, co nemá
· Při pokusu sníst něco nekalého upozorněte psa slovem: „Nesmíš!“ nebo „Fuj!“
· Zpestřete jídelníček. Představte si, že každý den máte ke snídani, obědu, svačině i večeři brambory. Pravděpodobně byste na ně neměli chuť už druhý den. Obohaťte tedy stravu o konzervy nebo kapsičky. Můžete zkusit připravit i speciální potravu – rýži s masem a zeleninou nebo ovesné vločky. V žádném případě však nekořeňte a nedávejte mu jídlo určené pro Vás!
· Vyměňte krmení. Pečlivě prozkoumejte složení krmiva. Ne každé drahé krmení je také kvalitní. Vyvarujte se barevným granulím, které svou přitažlivou barvu získaly kvůli chemii.
· Dodejte mu vitamíny a minerální látky! Většina psů žere výkaly z důvodu, že mu chybí nějaká látka. Dnes se prodávají i speciální doplňky stravy, které zaručí pejskovi jejich vyrovnanou hladinu a pak ani nebude mít na něco nekalého chuť.
Říká se: „Starého psa novým kouskům nenaučíš.“ Většina lidí proto výchovu dospělého psa rovnou vzdává. Měli byste ale vědět, že i dospělý pes se dá vycvičit. Nové kousky se naučí celkem rychle, horší je odnaučení již zažitých zlozvyků. Každopádně s dávkou pořádné trpělivosti se nakonec kýžené ovoce dostaví.
Výcviku zdar!