Jak na bolavé klouby a kosti?


O revmatoidní artritidě, artróze, osteoartróze, dně, jsme již slyšeli anebo četli a mnozí z nás poznali zmíněná onemocnění na vlastní kůži – hm, pardon – na vlastních kloubech, svalech a kostech.

Uvedené revmatické choroby dělíme na kloubní a mimokloubní, samostatnou skupinu představují všechna onemocnění páteře.

Většina kloubních onemocnění má společné příznaky – bolest, ztuhlost, omezenou pohyblivost.  Postižení může být zánětlivé anebo degenerativní.

·         Osteoartróza – jde o degenerativní onemocnění chrupavčité výstelky kloubu, většinou nosného, například kolenního a kyčelního, při kterém se chrupavka opotřebovává a odírá, v kloubu se hromadí tekutina, vzniká otok, bolesti a omezení pohyblivosti.
bolavé koleno

Pomocný prostředek při léčení osteoartrózy je glukosamin, látka pomáhající při tvorbě chrupavky. Zároveň lze užívat chondroitin sulfát. Obtíže lze částečně zmírnit či zlepšit i přírodními prostředky: bylinné čaje, obklady a koupele, vhodná skladba stravy.

Avšak vždy vyhledejte lékaře při kruté bolesti, pokud máte horečku a necítíte se celkově dobře, domácí léčení vám nepomáhá a vaše kloubní obtíže se zhoršují nebo vás v noci budí a znemožňují vám vykonávat každodenní činnost

·         Chronická revmatoidní artritida – zánětlivé onemocnění, které je důsledkem zánětu membrány vystýlající kloub, někdy i zánětu chrupavky.Postižené klouby otékají, jsou bolestivé a ztuhlé, omezená pohyblivost. Zánět kloubu může být vyvolán složitými imunitními procesy – u lidí trpící tímto typem artritidy se vlastní imunitní systém obrací proti vlastní kloubní chrupavce.
jogging 

Onemocnění často začíná na drobných kloubech na prstech rukou a zápěstí a na prstech nohou, které jsou bolestivé, mnohdy i oteklé. Objevují se i další příznaky, jako je zvýšená únava, bolesti šlach, zvýšená teplota. Při silnějším kloubním zánětu se objevují bolesti i v klidu a mohou rušit i spánek.
V těchto případech vyhledejte vždy lékaře.

Pro pacienty s kloubními obtížemi jakéhokoliv původu je ideálním cvičením plavání, protože pomáhá posilovat postižené klouby, aniž je zatěžuje a poškozuje.