Trumpova opatření tlačí sociální nerovnost v USA na nebezpečnou úroveň


Zvláštní zpravodaj OSN Philip Alston, jenž působí jako jakýsi strážce před extrémní chudobou po celém světě, dnes vydal svou kritiku týkající se současného stavu americké společnosti. Trump podle něj vede zemi směrem k dramatické změně směru, která odměňuje bohaté, a trestá chudé tím, že jim blokuje přístup i k těm najzákladnějším službám. „Jedná se o systematický útok na americký program sociálního zabezpečení v případě těch, kteří se nemohou o sebe postarat sami. Jakmile se vláda začne zbavovat smyslu pro odhodlání, rychle bude směřovat ke krutosti,“ řekl Alston. „Miliony Američanů již zápasí s tím, aby se svými penězi vůbec vyšly a vyhnuly se tak krachu,“ varoval. „Pokud budou zrušeny programy na potravinovou a zdravotnickou pomoc a zároveň sníženy dotace na bydlení, bude to mít drastický vliv na lidi žijící na okraji společnosti.“
finanční analýza.jpg
Když byl dotázán na to, aby definoval pojem „zkáza“, Alston uvedl: „Těžký nedostatek potravin a téměř žádný přístup ke zdravotní péči.“ Alston ve své závěrečné zprávě o výzkumu extrémní chudoby v USA, která byla zveřejněna v pátek, doslova bije na poplach. Zároveň bude zpráva koncem června předložena Radě OSN pro lidská práva v Ženevě. Jeho zjištění jsou založena na cestách, jež uskutečnil v prosinci napříč některými z nejchudších amerických komunit, od Skid Row v Los Angeles přes chudé afroamerické oblasti v Alabamě, uhelnou pánev v Západní Virginii až po Portoriko, sužované hurikány.
bezdomovec s taškou.jpg
Zpráva představuje jedno z nejhorších hodnocení Trumpovy administrativy za jeho šestnáctiměsíční působení v Bílém domě. Je pravděpodobné, že vyvolá diskusi i napříč celosvětovým politickým spektrem o závratném tempu, jakým USA směřují ke stále vyšší společenské nerovnosti. Držitel Nobelovy ceny za ekonomii, Joseph Stiglitz, uvedl, že je velmi důležité, aby si mezinárodní pozorovatelé všímali dopadů Trumpových kroků. Jeho administrativa totiž zdědila po svých předchůdcích stav vysoké nerovnosti a nyní situaci ještě zhoršuje.

4/5 - (1 vote)